Przykład – pszenica ozima siana w 3 różnych terminach
Ten obraz Atfarm pokazuje pole z 3 różnymi datami siewu. Możesz łatwo zauważyć 3 wyraźne strefy oznaczające niski do wysokiego poziom biomasy. Dzięki Atfarm możesz w prosty sposób śledzić, jak te różnice pogłębiają się lub zmniejszają.
Obrazy satelitarne nie wskażą przyczyny problemu, a jedynie pomogą Ci w lepszej obserwacji oraz ewentualnemu podjęciu decyzji o właściwym działaniu.
Jak działa Atfarm
Dodaj swoje pola
Wyrysuj swoje pola i uzyskaj dostęp do map satelitarnych, które mogą być dalej użyte wraz z technologią N-Sensor.
Rozpocznij monitorowanie wzrostu
Monitoruj biomasę na swoich polach z aplikacją Atfarm.
Co nasi Klienci mówią o Atfarm
Często zadawane pytania
Satelity europejskie robią zdjęcia całego świata co 2-4 dni. Atfarm zamienia te zdjęcia w mapy biomasy.
Atfarm pomaga efektywniej planować wyjazdy w pole, wskazując jeszcze przed wyjazdem:
-
Które pole wydaje się rosnąć wolniej i wymaga sprawdzenia?
-
Które obszary w terenie wymagają dokładniejszej inspekcji?
- Jeśli muszę pobrać próbki gleby czy materiału roślinnego, skąd najlepiej?
- Atfarm nie rozwiąże problemów z uprawami, ale pomoże Ci szybciej zareagować. Gdy wiesz, gdzie tkwi problem, możesz próbować go naprawić. Niektóre można naprawić jeszcze w tym sezonie, ale inne prawdopodobnie tylko w kolejnym sezonie lub nawet nigdy. To zależy od przyczyny.
Satelita nie widzi przez chmury. Atfarm automatycznie odfiltrowuje słabej jakości obrazy. Czasami widoczna jest mała chmura. Nie można użyć takiego obrazu. Na szczęście zdjęcia są robione co 2-4 dni, więc problem z chmurą jest mniejszy niż w przypadku wcześniejszych satelitów.
Tak jak w Mapach Google, ta szczegółowa mapa składa się ze zdjęć wykonanych z samolotu. Jest to drogie i zazwyczaj opłacane przez samorządy. Dlatego te mapy mogą mieć od 1 do 10 lat.
W bardzo rzadkich przypadkach natrafiamy na zdjęcia mapy z chmurami. W takim przypadku prosimy wysłać informacje na adres email agronom@yara.com
Biomasa określa stopień rozwoju upraw. W prawym dolnym rogu mapy, obok przycisków powiększenia, znajduje się kwadracik. Po kliknięciu pokażą się 4 opcje:
- Mapa podstawowa: służy do rysowania granic pola
- Widok pola: rzeczywisty obraz satelitarny w prawdziwych kolorach. Możesz faktycznie zobaczyć z satelity, jaki jest prawdziwy kolor twojej uprawy. Na przykład, możesz zobaczyć brązowe pole zmieniające się na zielone lub zielone pole zbóż zaczyna zmieniać kolor na żółto-brązowy, przygotowując się do zbioru. Ten widok nie nadaje się do wyświetlania różnych odcieni zieleni. Dwie kolejne opcje służą do tego celu.
- Biomasa NDVI: biomasa lub poziom rozwoju upraw jest obliczana na podstawie różnych informacji (długości fal) ze zdjęć satelitarnych. Różnice są wyraźnie widoczne w różnych odcieniach zieleni. NDVI jest najlepszym wyborem na wczesnym etapie uprawy. Później całe pole staje się ciemnozielone, a różnice nie są już widoczne. Nadszedł czas, aby przejść do unikalnej czwartej opcji Atfarm: biomasy N-Sensor.
- Biomasa N-Sensor: Atfarm jest wyjątkowym narzędziem, aby pokazać różnice w dobrze rozwiniętej uprawie. W przypadku wczesnych etapów wzrostu lepsza jest opcja 3. Uważaj: zakres kolorów to od brązu, poprzez zielony i niebieski aż do różowego. Gołe pole będzie miało ciemnobrązowy kolor, ale młode rośliny będą miały jaśniejsze odcienie brązu. Na początku może to być mylące.
Biomasa to suma zielonych części roślin, znajdująca się na polu. Jest ona obliczana na podstawie różnych informacji (długości fali świetlnej) z obrazów satelitarnych.