Redukcja przebarwień bulw
Nawożenie roślin a przebarwienia bulw
Potas
Potas wpływa na zmniejszenie enzymatycznego czernienia bulw oraz ich odbarwienia po gotowaniu. Niski poziom potasu może powodować wzrost ciemnienia bulw po gotowaniu.
Badania z USA wskazują na wpływ potasu na zmniejszenie enzymatycznego odbarwienia bulw na przykładzie dwóch odmianach ziemniaków. Potas zwiększa koncentrację organicznych anionów takich jak kwas cytrynowy lub askorbinowy (tj. witaminy C w bulwach).Te dwie cząsteczki mają właściwości antyutleniające, które zmniejszają częstotliwość występowania przebarwień enzymatycznych i nieenzymatycznych poprzez spowolnienie procesu utleniania.
Magnez
Niski poziom magnezu może zwiększyć podatność bulw na występowanie enzymatycznych przebarwień. Doświadczenia amerykańskie wskazują na zależność pomiędzy magnezem a enzymatycznymi odbarwieniami.
Bor
Bor redukuje utlenianie fenoli, które są odpowiedzialne za enzymatyczne przebarwienia. Dlatego dobre odżywienie borem redukuje występowanie enzymatycznych przebarwień w bulwie ziemniaków. Doświadczenie przeprowadzone w USA wskazuje na wpływ boru na zmniejszenie enzymatycznych przebarwień.
Inne czynności wpływające na zmniejszenie przebarwień bulw ziemniaków
Producent może wpłynąć na zmniejszenie występowania przebarwień poprzez:
- Wybór odpowiedniej odmiany, która spełnia oczekiwania rynku
- Zwrócenie uwagi podczas zbioru i sortowania aby zminimalizować liczbę uszkodzeń fizycznych i stłuczeń
- Podlewanie w celu zapobiegania czy minimalizacji chorób takich jak parch zwykły
- Zbiór w optymalnych warunkach celem uniknięcia uszkodzeń fizycznych i inwazji chorób
- Kontrolowanie temperatury i wilgotności podczas magazynowania