- Tak, dobre ustawienie rozsiewacza jest dla mnie bardzo ważne. To dobrze spożytkowany czas i pieniądze, chroni to moją inwestycję, moje środowisko- i jest proste!

Jak każdy dobry gospodarz, Rob wie, że składniki pokarmowe muszą zostać terminowo, równomiernie i we właściwej dawce rozprowadzone na całej szerokości rozsiewu. Jest to kluczowe, jeśli ma się zamiar zmaksymalizować plony i jakość upraw – ta inwestycja się zwraca.

- Myślałeś nad wyborem nawozu i wydałeś pieniądze na wysokiej jakości urządzenia i produkty, więc nie zmarnuj tego, pomijając ustawienia rozsiewacza. To będzie skutkowało podczas żniw!

CZYTAJ WIĘCEJ: Czego potrzebuję do wyregulowania rozsiewacza i jak to zrobić?

 

Out in the field taking soil samples

Poranna mgła spowija horyzont nad Scotton w północnym Lincolnshire, gdzie Rob jest już trzecim pokoleniem gospodarującym na tych polach, odkąd jego dziadek kupił gospodarstwo w 1957 roku.

Rob wyszedł w pole z doradcami agronomicznym Yara - Jez Wardman i Natalie Wood i pobierają próby glebowe. Analiza chemiczna, fizyczna i biologiczna gleby, pozwoli na dobór odpowiedniego nawozu pod jego uprawy. Kolejnym krokiem będzie upewnienie się, że rozsiewacz jest ustawiony prawidłowo pod wybrany nawóz.

- Niektórzy rolnicy czekają z ustawieniami, aż do dnia, w którym wyjeżdżają w pole. A tak naprawdę możemy ustawić rozsiewacz, kiedy tylko otrzymamy zamówiony nawóz. Dokładnie ustaw właściwe parametry, sprawdź czy rozsiewacz działa poprawnie – i jesteś gotowy na zostanie profesjonalistą w tej dziedzinie przez cały sezon.

Make sure your spreader is ready and works as it should

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak się upewnić, że rozsiewacz jest gotowy i działa jak powinien

 

Nawozy różnią się od siebie rozmiarem granuli oraz jej ciężarem. Dwie granule tego samego rozmiaru, mogą być rozrzucone na bardzo różne odległości przez ten sam rozsiewacz, ponieważ jedna granula waży więcej od drugiej – przykład piłeczki golfowej i ping-pongowej.  

- Z tego powodu używanie nawozów, które w jednej granuli zawierają wszystkie składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach, jest najlepszym rozwiązaniem. Każda granula ma dokładnie taki sam skład, w odróżnieniu od tzw. blendingów, gdzie poszczególne składniki mają inny kształt granuli, inną wagę i rozmiar – utrudniając idealnie równy rozsiew makro- i mikroelementów, mówi Natalie Wood.

Using a compound fertiliser is best practise when it comes to even spreading

- Ale wciąż musisz wiedzieć, jak działa twój rozsiewacz z konkretnym nawozem, który kupiłeś, dodaje Rob

- Kilka prostych testów pozwoli na rozwiązanie tego zagadnienia i ustawienia prawidłowych parametrów, jeszcze długo przed porą obiadową. Test z tacami, dla przykładu, wskaże jak równomiernie rozsiewacz będzie rozrzucał nawóz na całej szerokości wysiewu.

 A couple of simple test procedures will give you the settings you need

 

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak poprawnie ustawić rozsiewacz

 

Rob i jego brat Andy wspólnie prowadzą gospodarstwo. Każdego roku zatrudniają firmę do sprawdzenia ustawień rozsiewacza dla trzech lub czterech rodzajów nawozów. Ustawiają tace wzdłuż pełnej szerokości rozsiewu, przejeżdżają obok nich ciągnikiem z rozsiewaczem, mierzą wyniki i regulują rozsiewacz, aż każdy rodzaj nawozu zostanie równomiernie rozsiany.

 Adjust the spreader until each type of fertiliser is evenly spread

– Te ustawienia po prostu zapisuję w notatniku, który zawsze trzymam w ciągniku. Jeśli chcę jechać z konkretnym nawozem, wracam do notatek, odnajduję prawidłowe ustawienia, reguluję rozsiewacz i jadę w pole z myślą, że każdy centymetr moich upraw dostanie dokładnie to, czego potrzebuje, a nic nie trafia tam, gdzie nie powinno.

The settings are simply put down into a notebook that we always keep in the tractor

  

CZYTAJ WIĘCEJ: Co można zrobić lepiej podczas wysiewu, by zyskać większą precyzję?

 

Możesz zrobić test z tacami samodzielnie, jeśli masz zestaw, ale Rob woli, żeby eksperci robili to za niego.

- Robią to w mniej niż pół dnia. Wydając dwieście lub trzysta funtów na uzyskanie tych ustawień dokładnie przed rozpoczęciem sezonu, kiedy wydaje ponad 10 razy więcej na nawozy w ciągu sezonu ... cóż, dla mnie to jest mądre rozwiązanie. To nie tylko ochrona mojej inwestycji i środowiska, ale także moja duma i pasja jako rolnika, mówi Rob.

it’s also about my pride and passion as a farmer

Scotton to mała i spokojna wioska, a gospodarstwo Roba jest jedynym, które nadal funkcjonuje. Jego dziadek wyjechał ze Szkocji wraz z przyjacielem, który rozważał przeprowadzkę, aby doradzać mu na  farmie wystawionej na sprzedaż.
Ale przyjaciel zmienił zdanie i dziadek Roba skorzystał z okazji. Kupił gospodarstwo, sprzedał własne na północy i zaczął od nowa w Scotton, wraz z rodziną.
Dla Roba, bycie rolnikiem, tak jak jego ojciec, było jedynym planem.
- O tak, zawsze będę rolnikiem. Jeździłem traktorami od szóstego roku życia. Nauczyłem się od ojca, obserwując, jak pracuje na polach. Jestem dumny z tego, że jestem rolnikiem, będąc codziennie na polach. Jestem dumny z tego, że jestem rolnikiem, ponieważ dostarczam żywność dla ludzi. Jestem dumny, że jestem rolnikiem, ponieważ dbam o środowisko w najlepszy możliwy sposób. Tak, jestem dumny z tego, że jestem rolnikiem!

Yeah, I'm just proud to be a farmer

Zdobądź wskazówki

Te krótkie historie pokazują po co i jak wybierać właściwy nawóz i zapewnić odżywienie i prawidłowe, równomierne rozprowadzenie nawozów. Tu znajdują się nasze wskazówki jak oszczędzić pieniądze i środowisko: