Właściwości
kwietnia 06, 2023

Przygotuj się na żywność wolną od paliw kopalnych!

Dzięki partnerstwu z firmą Yara, Lantmännen, spółdzielnia należąca do około 19 000 szwedzkich rolników, jako pierwsza na świecie wprowadzi na rynek w Szwecji produkty żywnościowe wolne od paliw kopalnych w 2023 roku.


Claes Johansson, Director Sustainable Development at the farmer cooperative Lantmännen, Sweden's largest producer of cereals.
Claes Johansson, Director Sustainable Development at the farmer cooperative Lantmännen, Sweden's largest producer of cereals.

Rolnictwo jest drugim co do wielkości emitentem gazów cieplarnianych na świecie. Część emisji pochodzi z nawozów potrzebnych do produkcji żywności dla światowej populacji

– „Niezawierające paliw kopalnych zielone nawozy firmy Yara były jedynym brakującym elementem, którego potrzebowaliśmy, aby osiągnąć łańcuch wartości wolny od paliw kopalnych. Inne zależności energii kopalnej w łańcuchu wartości żywności zostały wyeliminowane krok po kroku w naszym programie rolniczym Klimat i przyroda”, mówi Claes Johansson, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w spółdzielni rolniczej Lantmännen, największego producenta zbóż w Szwecji.

Ograniczenie emisji z nawozów to ważny krok w kierunku realizacji ambicji firmy Yara, by produkować żywność w przyszłości przyjaznej dla środowiska. Chociaż Yara ma już nawozy o najniższym śladzie węglowym, ich celem jest bezemisyjne odżywianie upraw. Dlatego w 2023 roku Yara osiągnie kolejny kamień milowy, wprowadzając nawozy wolne od paliw kopalnych. ​

„Przejście na bardziej zrównoważony przemysł spożywczy jest kluczem do walki ze zmianami klimatycznymi. Ale nikt nie może tego zrobić sam. Partnerstwo firm Yara i Lantmännen to duży krok w kierunku dekarbonizacji łańcucha wartości żywności”.

Birgitte Holter, wiceprezes ds. zielonych nawozów w firmie Yara International

 

Z powietrza i wody  ​

Można niemal powiedzieć, że wolne od paliw kopalnych zielone nawozy Yara będą wytwarzane z wody i powietrza. Wodór potrzebny do wiązania azotu z powietrza nie będzie pochodził z gazu ziemnego, jak obecnie, ale z wody. Dzięki temu procesowi, który wykorzystuje wyłącznie energię odnawialną, Yara może zmniejszyć ślad węglowy nawozów o 80-90 procent. W rezultacie żywność, taka jak chleb czy kawa, będzie mieć do 20 procent mniejszy ślad węglowy, a uprawy, takie jak pszenica, nawet o 30 procent mniej.

Wprowadzenie na rynek zielonych nawozów bez paliw kopalnych w 2023 r. to dopiero początek dla firmy Yara. Celem jest przekształcenie całego zakładu produkcji nawozów Yara w Porsgrunn w Norwegii. Umożliwi to produkcję na dużą skalę nawozów wolnych od paliw kopalnych w celu uzyskania większej ilości żywności wolnej od paliw kopalnych.

Partnerstwo na rzecz przyjaznego dla środowiska łańcucha żywnościowego 

Claes Johansson, Director Sustainable Development at the farmer cooperative Lantmännen, Sweden

Nawiązywanie partnerstw na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań ma kluczowe znaczenie dla rozwoju przyszłości żywności przyjaznej dla środowiska. Współpraca mająca na celu wprowadzenie na rynek żywności wolnej od paliw kopalnych opiera się na długiej relacji między firmami Yara i Lantmännen. ​

– „Yara i Lantmännen są partnerami od prawie 100 lat. Łączy nas ambicja uprawiania żywności w bardziej zrównoważony sposób. Kiedy próbujemy rozwiązywać problemy, zdajemy sobie sprawę, jak bardzo polegamy na sobie nawzajem. W wielu kwestiach można powiedzieć, że nasza współpraca z Yara jest bardzo wyjątkowa. Chciałbym, żeby było to bardziej powszechne”, mówi Johansson

– „Razem z rolnikami z Lantmännen firma Yara weźmie udział w dostarczaniu do sklepów pierwszych na świecie produktów żywnościowych wolnych od paliw kopalnych w 2023 roku. Jest to plan nawiązywania większej liczby takich kooperacji w całym przemyśle spożywczym. Potrzebujemy więcej takich partnerstw, jeśli chcemy nadal żywić świat i chronić planetę”, mówi Holter.